آلودگی جنسی = دلیلی برای طلاق

رئیس پیشین سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور در مصاحبه ای عنوان کرد در ۵ سال گذشته در شهرهای تهران، مشهد، قم، ‌اصفهان و تبریز به طور میانگین از هر ۴ زوجی كه ازدواج كرده‌اند، تنها یك زوج از زندگی خود رضایت دارد.
غلامعلی افروز اظهار كرد: نداشتن آرامش و هم‌کفو نبودن مهم‌ترین عامل طلاق زوج‌هاست و مدرك تحصیلی، شغل، ‌اختلاف سن، قیافه و خانواده عوامل اصلی جدایی نیستند.
وی خاطرنشان كرد: آلودگی جنسی دختر یا پسر قبل از ازدواج از مهم‌ترین عوامل طلاق است و در واقع اگر یکی از طرفین آلودگی جنسی داشته باشند، همسان نیستند و اصول كفویت را نشناخته و رعایت نکرده‌اند.
آلودگی جنسی پیش از ازدواج به معنای برقراری روابط جنسی با افراد متعدد بوده که باعث نارضایتی های بعدی در زندگی مشترک می شود.
طی آمارهای تکان‌دهنده‌ای که اخیراً از وضعیت روابط زناشویی در ایران منتشر شده است، طلاق روز به روز افزایش می‌یاید. براین اساس، دلیل اصلی ۵۰ تا۶۰ درصد از طلاق‌هایی که رخ می‌دهد، مشکلات جنسی و نگرش منفی زن یا مرد نسبت به آن است. زیرا تأمین نشدن توقعات جنسی در زندگی‌ زناشویی زوجین، می‌تواند رابطه‌ی آن‌ها را سرد کند و در پی آن، با ورود این نارضایتی در سایر جنبه‌های زندگی زناشویی، منجر به تقاضای طلاق از سوی یکی از زوجین می‌شود. نتایج تحقیقات نشان داده است که روابط جنسی ارتباط مستقیم با رفتارهایی دارد که تداوم‌بخش زندگی زناشویی زوجین است و صمیمیت جنسی باعث به وجود آمدن و تعمیق صمیمیت عاطفی در ارتباط آن‌ها میشود.
براساس نظر بسیاری از روان‌شناسان خانواده، اگر زن و شوهر روابط جنسی خوبی با هم نداشته باشند، ممکن است کوچک‌ترین مشکلات را به بحرانی بزرگ تبدیل کنند و کار آن‌ها به جدایی و طلاق ختم شود. بر اساس آمارهای منتشرشده ، بیشتر مراجعه کنندگان، مشکلات جنسی را عامل جدایی خود می‌دانند. این آمار هر روز در حال افزایش است و توجه به این مهم ضروری به نظر می‌رسد
همچنین دکتر مجید ابهری، آسیب شناس اجتماعی هم در این رابطه می گوید: طی سالهای اخیر با توجه به تغییر سبک زندگی و گرایش به مصرف زدگی دلایل اصلی طلاق در کشور تغییر یافته است. فاصله گرفتن از سبک زندگی اسلامی- ایرانی، مشکلات اقتصادی و تورم که باعث ایجاد تنوع در خانواده ها می شود و عدم تفاهم بین زن و شوهر از مهمترین دلایل طلاق در کشور است.
وی ادامه داد: ۶۰ درصد طلاق ها در مسائل جنسی ریشه دارد. در این زمینه زوجین به دلیل چارچوب های فرهنگی- اجتماعی دلیل واقعی را بیان نمی کنند و بهانه های دیگر را پیش می کشند.
این آسیب شناس اجتماعی خاطر نشان کرد دخالت اطرافیان ، انتخاب بر اساس معیار ظاهری و مادی، ضعف کنترل رفتارهای هیجانی و فقدان مدیریت رفتار زناشویی از دیگر عوامل طلاق در ایران است.
وی با اشاره به نقش طلاق در جامعه گفت: گسست روابط زناشویی به دلیل روابط فرا زناشویی ناشی از تضاد فرهنگی، اختلافات طبقاتی و عدم رعایت موازین اخلاقی یکی دیگر از عوامل طلاق در ایران است که طی چند سال اخیر تاثیر مهمی در جدایی زوجین داشته است.
حال اینکه بر خلاف معیارهای گذشته در فرهنگ ایرانی که زندگی زیر یک سقف تحت هر شرایطی را تجویز می کرد، بسیاری از کسانی که در گیرودار مسائل و اختلافات زندگی مشترک قادر به ادامه زندگی نیستند با استفاده از شیوه طلاق توافقی به آسانی و در کمترین زمان ممکن نسبت به فسخ این قرارداد اقدام می کنند .
 به نظر می آید قداست زندگی مشترک و کراهت طلاق در میان جوانان رنگ باخته است ، که این تغییر فرهنگ، ریشه در عوامل متعددی همچون کم رنگ شدن نقش والدین در تربیت فرزندان ، تهاجم فرهنگی  و عدم چاره اندیشی مناسب رسانه های داخلی برای غلبه بر آن و همچنین بی توجهی به بحث پرورش در نظام آموزشی کشور دارد.
منبع: پارسینه


فروشگاه لوازم آرایشی
theme