راه های پیشگیری از سرطان سینه

وزن خود را کم کنید

وزن زیاد و چاقی از دلایل مهم سرطان می باشد . پس از سن یائسگی و در زمانی که تخمدانها تولید استروژن را متوقف می کنند، چون استروژن از بافتهای چربی تولید می شود. لذا نسبت به کاهش وزن خود زیر نظر پزشک اقدام کنید .

 

تغذیه خوب و مناسب

مصرف چربی با سرطان سینه رابطه مستقیمی دارد.انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می کند که از رژیم های غذایی گیاهی که شامل سبزیجات و میوه ها، غلات و پروتئین های کم چرب هستند، استفاده کنید و در مصرف غذاهای فرآوری شده و گوشت قرمز افراط نکنید.

 

شیر مادر و نوزاد

محققان می گویند زنانی که به کودکان از شیر خود می دهند کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند مخصوصا اگر برای دوسال کامل از شیر مادر تغذیه کنند. گرچه تغذیه با شیر مادر برای مدت طولانی در ایالات متحده چیز غیر معمولی شده است ، اما شیر مادر برای چندماه هم که شده توصیه می شود. کارشناسان معتقدند که شیردهی به نوزاد خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد چون شیر دادن باعث می شود که تعداد دفعات پریود در زنان به دلیل کاهش سطح هورمونهای مرتبط با سرطان پستان کاهش یابد.

 

مرتب ورزش کنید

با توجه به تحقیقات صورت گرفته در طرح سلامت زنان، ۱٫۲۵ تا ۲٫۵ ساعت پیاده روی تند در هفته ۱۸% در کاهش ابتلا به سرطان سینه کمک می کند. در حالیکه ۱۰ ساعت پیاده روی در هفته این خطر را کمتر نیز می کند. علاوه بر پیاده روی ورزشهایی چون دو، دوچرخه سواری ، شنا و ورزشهایی که برای حفظ سلامت بدن انجام می دهید نیز بسیار مهم هستند. سعی کنید ۵ روز در هفته را به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه ورزش کنید.

 

عدم مصرف الکل

زنانی که روزانه یک نوشیدنی الکلی مصرف می کنند خطر ابتلا به سرطان را در خود کمی افزایش می دهند در حالیکه زنانی که بین ۲ تا ۵ نوشیدنی الکلی در روز مصرف می کنند ، حدود ۱٫۵ برابر بیش از زنان غیر الکلی در معرض این خطر قرار دارند. اگر به نوشیدن الکل اعتیاد دارید سعی کنید مقدار مصرفی خود را به ۱ نوشیدنی در روز برسانید

 

پس از یائسگی سراغ هورمون درمانی نروید

با بررسی نرخ سرطان پستان و تجویز هورمون درمانی (HRT) به این نتیجه رسیده که انجام هورمون درمانی که شامل مصرف استروژن و پروژسترون است، باعث بروز پدیده هایی چون سرطان پستان، بیماریهای قلبی، سکته مغزی ، لخته شدن خون و بی اختیاری ادراری در زنان می گردد. اگر به سن یائسگی رسیده اید و قصد هورمون درمانی دارید با پزشک معالج خود درباره نشانه های مربوط به هورمون درمانی مشورت کنید.

 

دود سیگار را کنار بگذارید

هنوز ثابت نشده است که دود سیگار در بروز سرطان سینه تاثیر مستقیم داشته باشد اما مطالعات نشان داده است که غلظت بالای دود سیگار در جوندگان باعث بروز سرطان پستان می شود. علاوه بر این ، گزارشی که در سال ۲۰۰۵ در آژانس حفاظت از محیط زیست کالیفرنیا منتشر شده نشان می دهد که ارتباطی بین دودسیگار و سرطان پستان در زنان جوان و در سنین قبل از یائسگی وجود دارد. بعلاوه دود سیگار در بروز سرطانهای دیگر نیز دخیل می باشد. کنار گذاشتن این عادت علاوه بر بهبود وضعیت سلامتی جسم در کاهش خطر ابتلا به سرطان نیز موثر می باشد.

 

منبع : آی بانو

 فروشگاه لوازم آرایشی
theme