ساخت دو ورزشگاه مدرن عراقی‌ها در جنگ

   اخبارورزشی ,خبرهای  ورزشی,

در شرایطی که مسئولان ورزش کشورمان سال‌هاست با چالش جدی و تقریبا غیرممکن ساختن یک ورزشگاه مدرن فوتبال دست‌وپنجه نرم می‌کردند (می‌کنند)، عراق، کشور همسایه و بحران‌زده ایران، دو ورزشگاه تقریبا مدرن را ساخته و رونمایی کرده است.

به گزارش شرق ؛  این کشور جنگ‌زده که هنوز هم با بحران‌های ریزودرشتی دست‌وپنجه نرم می‌کند، از سال ٢٠٠٩ تا ٢٠١٦، دو ورزشگاه فوق‌العاده ساخته و حتی بازی‌های افتتاحیه را هم در آن انجام داده است؛ آن‌هم درحالی‌که هنوز از سوی فیفا به دلیل نبود امنیت کافی در این کشور، محروم است و نمی‌تواند دیدارهای رسمی را برگزار کند؛ هرچند که این نهاد بین‌المللی، به‌تازگی فرصتی سه‌ماهه به این کشور داده است تا در سه ورزشگاه بصره، کربلا و اربیل، بازی‌های دوستانه برگزار کند و در صورت جلب توجه مسئولان فیفا، مجوز میزبانی را دوباره بگیرد.

 

بصره، لوکس و مدرن

درست در روزهایی که صحبت از ورزشگاه مدرن «کربلا» و بازی دوستانه ایران و عراق در این ورزشگاه می‌شود، عراقی‌ها دلخوش به ورزشگاه دیگری هم هستند؛ ورزشگاه بصره. این ورزشگاه که کار ساخت آن از سال ٢٠٠٩ شروع شده، در سال ٢٠١٣ به اتمام رسیده است. البته نکته جالب توجه، این است که در قرارداد اولیه‌ای که با طراح این ورزشگاه بسته شده، قرار بر ساخت دو ورزشگاه بوده است؛ یکی با گنجایش ٨٠ هزار نفر و دیگری با گنجایش ٢٠ هزار‌نفری. دست آخر، دو ورزشگاه ساخته می‌شود با این تفاوت که گنجایش ورزشگاه اصلی، ٦٥ هزار نفر می‌شود.

 

در کنار این مجموعه، ساخت چهار هتل و بیمارستان هم در دستور کار قرار گرفت که همگی در نهایت دست‌به‌دست هم داد تا چهار سال زمان ببرد. ویژگی بارز ورزشگاه بصره، نمای بیرونی این ورزشگاه است که کاملا مدرن و شبیه به  آلیانس آرنا در مونیخ است. این ورزشگاه چند وقت پیش، در میان حضور پرشور تماشاگران عراقی، با بازی دیدار تیم‌های ملی عراق و اردن که دوستانه بود و با تک‌گل عراقی‌ها به پایان رسید، به صورت رسمی افتتاح شده است. البته ساخت این مجموعه لوکس، در مجموع نزدیک به ٥٥٠ میلیون دلار برای عراقی‌ها آب خورده است.

 

کربلا، میزبان ایران

دومین ورزشگاه مدرنی که عراقی‌ها در بحبوحه جنگ ساخته‌اند، ورزشگاه کربلا است؛ ورزشگاهی که از روز اول قرار شد لوکس‌ترین ورزشگاه آسیا شود، ولی در نهایت و پس از اتمام کار، به دلیل کمبود بودجه قسمت‌های انتزاعی آن به حال خود رها شد. ساخت این ورزشگاه که سال ٢٠١٢ شروع شده، در مجموع نزدیک به ١٠٥ میلیون دلار برای عراقی‌ها هزینه برداشته و سال ٢٠١٦ هم به اتمام رسیده است. البته ایرادهایی هم فیفا به این ورزشگاه گرفت که بعدها برطرف شد.

 

این ورزشگاه که ظاهری بسیار تماشایی دارد، در ٥٠کیلومتری محل تمام اتفاقات انتحاری اخیر در کربلا ساخته شده و سال گذشته با بازی تیم‌های اف‌ث کربلا و تیم ملی عراق، افتتاح شده است. این ورزشگاه زیبا که گفته می‌شود به‌زودی میزبان بازی تیم‌های عراق و ایران است، ٣٠ هزار نفر گنجایش دارد و سقف آن تقریبا پوشیده است؛ تقریبا به این خاطر که هنوز بخش‌های نهایی آن باقی مانده است، ولی همین حالا سقفش تا ارتفاع ٣٥ متر متغیر است و می‌تواند بخش اعظمی از ورزشگاه را پوشش دهد. گفته می‌شود مسئولان عراقی برای تنظیم درجه حرارت که در بخش‌هایی از سال بسیار بالا می‌رود هم فکری اندیشیده‌اند تا کسانی که به این مجموعه وارد می‌شوند، احساس بسیار خوبی داشته باشند.

 

 


theme