کرانچار: شانس ایران برای صعود ازگروه بالاست

اخبار,اخبار ورزشی,کرانچار

سرمربی تیم سپاهان درباره قرعه‌کشی جام‌جهانی و برنامه سرمربی تیم ملی برای آماده‌سازی شاگردانش می‌گوید.

روایت عجیبی است؛ حرف‌های زلاتکو کرانچار درباره جام‌جهانی. او چند سال قبل شرایطی کاملا مشابه امروز با برانکو در قبال کی‌روش داشت و منتقد اردوها بود. الان هم اگرچه ملی‌پوش زیادی ندارد اما ترجیحش دفاع از دوست و هموطنش برانکوست. کرانچار که سرمربی کرواسی در جام‌جهانی ۲۰۰۶ بوده طرح اردوی دو روز ریکاوری در هفته فقط بازیکنان را خسته می کند و عملی نیست. او می‌گوید تیم ایران شانس صعود دارد و نیازی نیست تا تیم‌ملی تمرینات بیشتری داشته باشد! این گفته کی‌روش که تیم جلوی بازیکنان بزرگ پرتغال و اسپانیا کم می‌آورد را رد می‌کند.

 

 

گروههای جام جهانی به خصوص گروه ایران را چطور می بینید؟

به نظر من ایران به همراه پرتغال و اسپانیا گروه سختی نصیبش شده و گروه کرواسی هم به همراه آرژانتین، نیجریه و ایسلند هم گروه سختی است، که در گروه آرژانتین قبل از کرواسی به جام جهانی رفت و کرواسی به پلی‌آف رفت. کرواسی با رقبای خیلی جدی مواجه است ولی از نظر کیفیتی که دارد از لحاظ تیمی و چه از لحاظ رتبه بندی من فکر می کنم در جام جهانی نسبت به دور قبل می تواند اثر بیشتری بگذارد. چون این نسل از فوتبالیست ها مستعدترند و بازیکن هایی هستند که در باشگاههای بزرگ بازی می کنند و برای موفقیت های ملی میل دارند و فکر می کنم در جام جهانی باکیفیت تر و بهتر خواهند بود ولی تا جایی که به ایران مربوط می شود، می تواند با پرتغال و اسپانیا شانه به شانه شود چون فوتبال غیرقابل پیش بینی است.

 

چرا باور نداشته باشیم که با پشت سر گذاشتن روزهای خوش به دور دوم جام جهانی برویم. اگرچه حتی همین که دوبار پیاپی ایران به جام جهانی راه پیدا کرده خودش یک موفقیت بزرگ محسوب می شود ولی قطعا باید همه اقدامات را انجام داد و تلاش کرد شاید نتوانیم آنجا اسپانیا را شکست دهیم ولی این مساله دیگر به سرمربی محترم مربوط می شود.

 

شما از نسل جدید در کرواسی گفتید. به نظر می رسد ایران هم به نسبت ۴سال پیش همان حالت را دارد.

این شرایطی که بازیکن ها دارند که دوست دارند خودشان را اثبات کنند قطعا یک نکته مثبت است. فقط الان نیاز هست که به بهترین شکل ممکن سرمربی تیم ملی این را بالانس کند و بتواند به همراه انگیزه قدرت آنها را همراه کند ولی بیشتر بازیکن ها در سال های بالای فوتبالی خودشان قرار دارند. یعنی این تورنمنت که تمام شود شاید برای دور بعد جام جهانی دیگر حضور نداشته باشند.

 

در این مدتی که ایران بودید چندبار با سرمربی تیم ملی بر سر خواسته هایش درباره آماده سازی تیم ملی به مشکل خوردید. کی‌روش می گوید الان برای جام جهانی دو روز بعد از هر بازی بازیکن ها را می خواهد؛ اول از نگاه سرمربی تیم ملی پاسخ بدهید و بعد یک مربی باشگاهی.

این امکان ناپذیر است و من فکر می کنم این افکاری که ایشان دارد قابل اجرا نخواهد بود. چون بعد از مسابقات لیگ بازیکن ها به ریکاوری نیاز دارند. اگر بخواهند از شهرستان ها به سمت تهران راه بیفتند، مثلا از تبریز، یا اصفهان یا اهواز یا از شهر دیگری بیایند، فکر می کنم همه باشگاهها شرایط خوبی را برای ریکاوری بازیکنان‌شان دارند. بازیکن هایی که اهل تهران هستند و در اینجا اقامت دارند و بازی می کنند، به خاطر اینکه مسیری ندارند می توانند خودشان را برسانند ولی بازیکن های شهرستان ها نیاز به زمان طولانی برای سفر کردن دارند. من هیچ فایده بزرگی در این زمینه نمی بینم.

 

سرمربی تیم ملی چه باید بکند؟ شما قبول دارید که این بازیکن ها ۶۵-۷۰ دقیقه بیشتر نمی توانند در زمین بدوند؟

 

از چه نظر چنین چیزی را می گویید؟

 

این چیزی است که کی روش گفته.

 

ایشان به حد کافی زمان دارد که بازیکن های خودش را برای جام جهانی آماده کند. در وقت هایی که ایشان در تقویم ملی دارند و پیشاپیش تعیین شده، می بینیم که مدام لیگ دچار وقفه می شود، یعنی اینکه بازیکن ها مدام می روند که تحت نظر ایشان کار کنند. چرا؟ چرا آن بخش از قوای جسمانی افت می کند؟ چون فصل که تمام می شود بازیکن ها مسابقات زیادی را پشت سر می گذارند. فقط مشکل ایران نیست.

 

سایر تیم ها هم دچار چنین مساله ای هستند. تیم هایی که می خواهند سطح خودشان را در جام جهانی حفظ کنند قالب بازیکن هایشان از تیم های بزرگ می آیند. بازیکن هایی که اینجا بازی می کنند، در لیگ برتر، لیگ قهرمانان و جام حذفی در سه جبهه کار می کنند بدیهی است که خسته می شوند ولی ایشان زمان به اندازه کافی دارند. لیگ هفتم اردیبهشت خاتمه پیدا می کند در حالی که جام جهانی در ماه ژوئن شروع می شود یعنی ایشان به اندازه کافی زمان خواهد داشت که کاملا بازیکن ها را سر پا بیاورد، طراوت بدهد. چون می داند که رقابت های تورنمنتی برخلاف رقابت های لیگی، تفاوت بزرگی دارند.

 

ایشان به همراه کادرفنی اینجا باید دنبال امکانات باشد که چگونه بازیکن ها را آماده کند که در فرم خوبی باشد و دقیقا در جام جهانی در پیک فرمشان باشند.

 

خبرآنلاین

 

 فروشگاه لوازم آرایشی
theme